Městská firma na Praze 3 se odmítá podrobit kontrole Finančního výboru

Společnost Investiční a rozvojovou Praha 3 a.s., IČ: 28954874, dále jen „IR“ založila původně Městská část Praha 3. Těsně před volbami v roce 2010 byla mezi Městskou část a městskou společnost IR účelově vložena ještě jedna akciová společnost Správa majetkového portfolia Praha 3 a.s., IČ: 289 54 866, dále jen „SMP“, rovněž vlastněná Městskou částí. Tím se z IR stala již „jen“ dceřiná městská společnost, která se  zcela vymkla kontrole Městské části. Bez ohledu na skutečnost, že jak IR, tak SMP byly vždy financovány přímo z rozpočtu Prahy 3, neskládá IR městské části žádné účty ze své činnosti. Nová Rada městské části chce současnou situaci změnit a všechny městské firmy sloučit do jedné, přímo vlastněné městskou částí.

IR zadala v letech 2009-2012 třem stavebním společnostem soubor veřejných zakázek na modernizaci jednoho panelového domu o pěti vchodech za předpokládanou hodnotu půl miliardy Kč. Přestože je IR povinným subjektem dle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, odmítá poskytnout detailní informace o veřejných zakázkách, jakož i smlouvy uzavřené s vítěznými dodavateli a již proplacené faktury. V současné době vede Oživení s IR soudní spor o informace. Výše uvedené informace IR odmítá poskytnout i zastupiteli a členu Finančního výboru Mgr. Matěji Stropnickému (od června 2012 místostarosta Prahy 3), který je s IR rovněž v soudním sporu. Konečně IR odmítá informace poskytnout i samotnému Finančnímu výboru městské části jako celku, dále jen „FV“. FV se věcí začal zabývat na základě opakovaných podnětů Oživení.

V červnu 2012 došlo ke změně složení rady městské části a nová koalice si jako jeden z cílů vytknula sloučení městských firem do jedné tak, aby do budoucnosti byly veřejné finanční prostředky pod lepší kontrolou. Do dnešního dne však městská část od IR požadované informace (zejména smlouvy, faktury) nezískala.

Stav ke dni 27. 7. 2012

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat.

e-mail: [email protected]

 

Facebook
Twitter
Zatím tu nejsou žádné komentáře.

Přidejte komentář