TOP 10: Kdo vyplatil z eráru nejvíc peněz bez soutěží. Správce dálnic nebo pražský magistrát

Občanské sdružení Oživení analyzovalo věstník veřejných zakázek a sestavilo dva žebříčky o tendrech zadaných bez soutěže: v jednom jsou seřazeny státní firmy, úřady a organizace, které zakázky zadaly, a v druhém pak společnosti, které peníze inkasovaly. Podívejte se, kdo v pořadí vede.

Ředitelství silnic a dálnic vloni vyplatilo soukromým firmám téměř čtyři miliardy korun, aniž by se o tyto peníze společnosti musely utkat v otevřené soutěži. Správci silnic a dálnic tak obsadili první místo v žebříčku, který ukazuje, jak státní firmy, organizace a úřady v roce 2012 přidělovaly tendry bez soutěže. Tedy nevypisovaly výběrové řízení, ale zadaly práci přímo konkrétní firmě.

Druhé místo v žebříčku, který díky analýze dat z webového věstníku veřejných zakázek sestavilo občanské sdružení Oživení usilující o zvyšování transparentnosti veřejného sektoru, patří pražskému magistrátu a třetí skončila organizace Správa železniční dopravní cesty, která se se stará o české koleje.

Celkem si soukromé firmy přišly v roce 2012 v Česku na více než 30 miliard korun vyplacených z erárních peněz bez soutěže.

Celý text si přečtěte na iHned.cz

Facebook
Twitter
Zatím tu nejsou žádné komentáře.

Přidejte komentář