Neziskové organizace opakovaně vyzývají poslance, aby zamítli novelu zákona o finanční kontrole

Boj o kontrolu nad utrácením veřejných prostředků je ve finále. Kontroverzní novela zákona o finanční kontrole míří zpět do Poslanecké sněmovnyPoslanecká sněmovna bude rozhodovat na nadcházející schůzi o kontroverzní novele zákona o finanční kontrole ve veřejné správě (č. 320/2001 Sb.) z dílny Ministerstva financí, kterou odmítl Senát. Novela tohoto klíčového zákona v boji s korupcí podle většiny senátorů nezajistí účinnou kontrolu utrácení peněz daňových poplatníku a nezamezí rozkrádání státního majetku. Senátorům vadilo zejména, že zákon ignoruje doporučení Světové banky a mezinárodní dobrou praxi, neposiluje manažerskou odpovědnost za hospodaření s veřejnými prostředky, prohlubuje zapojení územních finančních orgánů do procesů vnitřního řídícího a kontrolního systému a nezajistí nezávislost interního auditu, která je dlouhodobě kritizována odbornou veřejností i Evropskou komisí.

Neziskové protikorupční organizace Good Governance, Inventura Demokracie, Nadační fond proti korupci a Oživění opakovaně vyzývají v otevřeném dopise poslance, aby novelu zamítli. „Ministr financí Kalousek se snaží získat monopol nad kontrolou utrácení veřejných finančních prostředků. Novela dále devastuje vnitřní kontrolní systém České republiky a vykrádá pravomoci, které by měl podle mezinárodní dobré praxe vykonávat Nejvyšší kontrolní úřad. Kvůli špatné kontrole se zde přitom každý rok rozkradou desítky miliard korun z našich daní“, říká Lukáš Wagenknecht z think tanku Good Governance. Zástupci neziskových organizací zároveň žádají členy Sněmovny Parlamentu, aby podpořili zcela nový zákon vytvořený týmem patnácti českých odporníků, které vedl specialista na vnitřní řídící a kontrolní systém JUDr. Josef Včelák.

„Česká republika nezbytně potřebuje nový kvalitní zákon, který by podrobněji vymezil a upravil vymahatelnost manažerské odpovědnosti, funkčně nezávislý interní audit, účinnou aplikaci zásad řádného finančního řízení a efektivní systém harmonizace vnitřního řídícího a kontrolního systému všech subjektů veřejné správy. Kalouskova novela to nezajistí. Proto jsme udělali návrh vlastní.“, říká Včelák.

Tento návrh nového zákona podpořila místopředsedkyně Senátu Miluše Horská (nestr.). Podle Horské se jedná o kvalitní řešení pro kontrolní systém veřejné správy. Horská také uvedla, že se ke zmíněnému návrhu kladně vyjádřila i Evropská komise.

Celá tisková zpráva ke stažení a otevřený dopis neziskových organizací členům Poslanecké sněmovny zde.

Kontakt:

Lukáš Wagenknecht

Tel: 608 303 542

Email: [email protected]

Facebook
Twitter
Zatím tu nejsou žádné komentáře.

Přidejte komentář