Návrh zákona o státních úřednících je děravý jako cedník, ČR může stát až 99 miliard

Praha, 28. 5. 2012 – Ministři se nemusí řídit výsledky výběrových řízení. Odměňování úředníků je ponecháno libovůli nadřízeného. Nárůst finančních prostředků na platy úředníků může být až 99 mld. Taková „pozitiva“ přináší návrh zákona o státních úřednících, který jde tuto středu na vládu. Rekonstrukce státu již před několika týdny zaslala všem ministrům výzvu, ať zákon odmítnou. Řešením je uvést v účinnost deset let odkládaný služební zákon.

Nová pravidla pro státní úředníky jsou přitom jednou z podmínek Evropské komise pro čerpání 500 miliard korun z evropských fondů od roku 2014. Komise naznačila, že zákon nepovažuje za kvalitní. Oficiálně svoje stanovisko představí právě ve středu 29. května, kdy se má konat i jednání vlády. Ostrou kritiku si návrh vysloužil i ze strany nevládních organizací, byznysu i odborů. Zásadní připomínky ostatních ministerstev nebyly při přípravě zákona vypořádány a zákon tak jde na vládu v rozporu.

Lenka Petráková, Oživení, Rekonstrukce státu: „Vláda ve svém Programovém prohlášení slíbila, že zákon zajistí odpolitizování, profesionalizaci a stabilizaci veřejné správy. To se ale neděje. Ministři se nemusí řídit výsledky výběrových řízení, odměňování úředníků bude záviset na libovůlí nadřízeného bez vazby na objektivní hodnocení, úředníci nebudou mít vyšší zodpovědnost. Nejedná se o protikorupční zákon, ale o uzákonění současných špatných postupů.

Michaela Suchardová, NFPK, Rekonstrukce státu: „Pokud by vláda zákon schválila, hazarduje s 500 miliardami korun, které má Česká republika čerpat z evropských fondů od roku 2014. Na konferenci „Evropské fondy – jak předcházet rizikům podvodům a zneužívání“ zástupce Komise potvrdil, že v případě přijetí návrhu zákona o státních úřednících v jeho nynější nekvalitní podobě může být čerpání evropských peněz na další programovací období zpochybněno.

Jana Chvalkovská, Z-Index, Rekonstrukce státu. „Návrh zákona není žádnou reformou státní správy, ponechává odměňování i počet úředníků ve státní správě v zásadní podobě nezměněn, což znamená i při pouhé každoroční valorizace o inflaci kumulativní nárůst nákladů na platy ve státní správě do roku 2020 o 17 miliard Kč, do roku 2030 o 99 miliard! Výsledkem bude stále početnější a tím i dražší státní správa, nerezistentní vůči korupci a fungující nadále způsobem, který ČR řadí v mezinárodních srovnáních mezi země s nejhoršími institucemi na světě.“

Václav Velčovský, Good Governance, Rekonstrukce státu: „Již od roku 2002 má Česko neúčinný služební zákon, který je kvalitní a zajistí odpolitizování státní správy. Není nic snazšího, než tento zákon novelizovat. Rekonstrukce státu podporuje novelu zákona z dílny poslance Tejce.

Přílohy:

Dopis ministrům
Srovnání návrhu zákona o státních úřednících a novelizovaného služebního zákona
Analýza finanční náročnosti a výkonu státní správy do roku 2030

Kontakty:

Lenka Petráková, Rekonstrukce státu: 724 011 102
Jana Chvalkovská, Rekonstrukce státu: 724 280 577
Václav Velčovský, Rekonstrukce státu: 777 881 348
Michaela Suchardová, Rekonstrukce státu: 777 980 726

Facebook
Twitter
Zatím tu nejsou žádné komentáře.

Přidejte komentář