Bez protikorupčních reforem se bude politická krize opakovat

Praha, 18. 6. 2013 – Podle protikorupčních organizací musí být hlavní prioritou nové vlády přijetí protikorupčních reforem, aby se současná politická krize nemohla opakovat. Varují také, že bez urychleného přijetí zákona o státním zastupitelství hrozí vyšetřovatelům, že se opět ocitnou pod politickými tlaky.

Pavel Franc, Ekologický právní servis. “Ve vyjádřeních politiků postrádáme, že hlavní prioritou nové vlády, ať už jakékoli, musí být urychlené přijetí protikorupčních reforem. Probíhající zatýkání znovu jasně ukázalo, jak jsou potřeba. Se zákonem o nominacích do dozorčích rad bychom nemuseli řešit, zda je přidělení trafiky ve státní firmě korupcí. Prostě by to nešlo. A tak dále. Pokud nechceme, aby nám policie pravidelně zatýkala politickou elitu, je potřeba  řešit příčinu.”

Radim Bureš, Transparency International: “Ještě před několika lety byl policejní zásah na takto vysoké politické úrovni nemyslitelný. Odstupující vláda dala sice vyšetřovatelům volnou ruku, systémově však žádnou ochranu nezajistila: například Nejvyššího státního zástupce je možné kdykoli odvolat bez udání důvodu. Věříme, že se nyní politická reprezentace nezalekne, nebude ovlivňovat vyšetřování, a urychleně schválí návrh reformy státního zastupitelství.”

Štěpán Rattay, Oživení. “Klíčové protikorupční reformy se dají schválit během několika měsíců. Většina z nich je již napsána, díky projektu Rekonstrukce státu je pro ně vyjednána široká shoda expertů, byznysu, padesátky poslanců napříč stranami. Stačí už pouze politická vůle na nejvyšší úrovni.”

Tisková zpráva ke stažení zde.

Kontakty:

[email protected]

Pavel Franc: 608 362 596

Radim Bureš: 733 666 008

Štěpán Rattay: 777 180 007

Facebook
Twitter
Zatím tu nejsou žádné komentáře.

Přidejte komentář