Čtvrtým držitelem ceny Bílé Lilie se stalo Oživení

Bílá lilie 2014

Praha, 8. prosince 2014: Pražská Gröbeho vila byla dějištěm slavnostního udílení v pořadí již čtvrté ceny Bílé lilie za mimořádný přínos při prosazování principu transparentnosti ve veřejné správě. Skleněnou sošku ve tvaru lilie z dílny designérky Márie Hostinové a účelově vázaný finanční dar v hodnotě 200 000 Kč na další činnost letos získalo občanské sdružení Oživení, za aktivity v souvislosti s tématem osobní odpovědnosti úředníků a volených zástupců měst a obcí vůči obci a státu.

„Jsem rád, že porota ocenila právě tento projekt. S Oživením jsme se domluvili, že finanční dar spojený s cenou využijí na další činnost své právní poradny,“ reagoval ředitel Zaostřeno Václav Pecha po vyhlášení vítěze za rok 2014.

Oživení již několik let analyzuje, jak se zastupitelé a radní staví k pokutám od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže za škody na majetku obce. „V roce 2009 považovalo zaplacené pokuty za škodu, u které by se měl zjišťovat její viník, jen 15% obcí, což bylo tristní zjištění. K vymáhání škody nepřistoupil z vlastní iniciativy téměř nikdo, a když, tak mimo vlastní úřad,“ objasnila vedoucí právní poradny Oživení Petra Bielinová důvody, proč se začali zajímat o postoj státních orgánů, měst a obcí k hospodaření.

Právní poradna Oživení několik let vyzývá instituce, které škody na majetku nevymáhají, aby s tím v souladu s platnou legislativou začaly.  Tímto způsobem se jim už podařilo podnítit vymáhání dluhů po odpovědných osobách v celé řadě obcí a státních orgánů. „Čím dál, tím častěji se setkáváme i s tím, že obce vymáhají škodu i před naší výzvou,“ zhodnotila Petra Bielinová a optimisticky uzavřela: „Věřím, že dobrých příkladů bude přibývat.“

Slavnostním večerem provedla návštěvníky redaktorka Českého rozhlasu Veronika Sedláčková. O hudební doprovod se postaral saxofonista Jan Fečo. Cenu každoročně uděluje obecně prospěšná společnost Zaostřeno, sponzorem slavnostního večera i samotné ceny Bílé lilie je Fondation Zdenek et Michaela Bakala.

O vítězi rozhodla nezávislá pětičlenná porota ve složení: Vanda Thorne (pedagožka, New York University in Prague), Jana Ustohalová (novinářka, MF Dnes), Jan Čižinský (starosta Prahy 7, vítěz ceny Bílé lilie 2013), Antonín Kokeš (majitel, Albi s.r.o.) a Martin Marek (aktivista, vítěz ceny Bílé lilie 2013).

Cena Bílé lilie v minulých letech

Vůbec první ocenění Bílé lilie převzali z rukou exprezidenta ČR Václava Havla v listopadu 2011 Oldřich Kužílek z Otevřené společnosti a místostarostka Černošic Daniela Göttelová. V roce 2012 skleněnou sošku vyhrál redaktor Lidových novin Tomáš Němeček za úspěšný pokus nabourat hranice mezi právem na ochranu soukromí a právem na svobodný přístup k informacím v souvislosti se státními zaměstnanci. Loni cenu získali Jan Čižinský za organizaci referenda o stavbě nové budovy radnice v Praze 7 a Martin Marek za organizaci referenda ke stavbě obchodního centra v Plzni.

K činnosti, které bylo oceněno cenou Bílé lilie, podá další informace Petra Bielinová, tel. 605 54 34 19

Facebook
Twitter
Zatím tu nejsou žádné komentáře.

Přidejte komentář