Vládo, vyber nového šéfa ÚOHS otevřeně, výběrovým řízením a hlavně na základě odbornosti

Vyzýváme vládu, aby provedla na tuto klíčovou pozici „policisty  hospodářské soutěže v ČR“ výběrové řízení, definovala odborná kritéria výběru a žádala po kandidátech předložit své koncepční záměry. ÚOHS je strategickým dohledovým orgánem, který dozoruje kvalitu hospodářské soutěže v hodnotě mnoha stovek miliard korun ročně a jeho kvalita se dlouhodobě odráží na celkovém fungování trhu, zadávání veřejných zakázek a udělování veřejné podpory.

Tvrzení premiéra Sobotky, že v současné době funguje ÚOHS výborně a bez problémů, a proto opět potichu politicky potvrdíme do čela pana Rafaje, je  absurdní. Systém dohledu ze strany ÚOHS fatálně selhává, je pomalý, formální a mnohdy nekonzistentní, postrádá nebo přímo nechce zpětnou vazbu – na tom se shodují prakticky všichni zadavatelé, dodavatelé i odborníci. ÚOHS potřebuje nový impuls, změnu fungování a řízení, aby hrál skutečně efektivně svou úlohu. V zemi je více odborně fundovaných a nezávislých lidí, kteří rozumí veřejným zakázkám a hospodářské soutěži a měli by mít možnost se o tuto klíčovou pozici ucházet. A z této soutěže, ať vláda vybere nejlepšího kandidáta a veřejnosti svou volbu vysvětlí.

MMR zároveň v těchto dnech poslalo do meziresortního připomínkového řízení návrh zákona o zadávání veřejných zakázek. Tento zákon ovlivní veřejné investování na mnoho let dopředu. Vzhledem ke zvolené koncepci zákona a nastavení pravidel směrem k menší formálnosti a rigiditě, se vytvoření fungujícího dohledu a definování role ÚOHS  jeví ještě zásadnější, než kdy dříve.

 

Za Oživení o. s.: Martin Kameník, [email protected]

Za Transparency International ČR, o. p. s.: David Ondráčka, [email protected]

Za Centrum aplikované ekonomie, o. s.: Jiří Skuhrovec, [email protected]

Text tiskové zprávy ke stažení zde.

Facebook
Twitter
Zatím tu nejsou žádné komentáře.

Přidejte komentář