V Praze budou diskutovat přední odborníci o větší ochraně whistleblowerů. Spustí kampaň „Každý může pískat fauly“.

Pískat fauly může každý je heslem konference Výzva pro Českou republiku: Whistleblowing jako ochrana finančích zájmů občanů EU pořádané 17 – 18/9/2015 v Praze v budově Magistrátu Hl. m. Prahy, kterou se nezisková organizace Oživení snaží změnit nepříznivou situaci oznamovatelů nekalých jednání. Drtivá většina takových oznamovatelů čelí po svém jednání odplatě, často ve formě vyhazovu ze zaměstnání.  Veřejností jsou oznamovatelé často chápáni jako práskači či blázni, v lepším případě jako hrdinové. Společně s konferencí Oživení spouští webové stránky www.piskamfauly.cz.

V ČR doposud neexistuje žádný právní předpis, který by komplexně upravoval problematiku oznamovatelů nekalých jednání. Současná Vláda v aktuální Koncepci boje s korupcí a Akčním plánu na rok 2015 formulovala naopak jako jednu ze čtyř priorit vládního boje s korupcí legislativní řešení ochrany oznamovatelů korupce. Za tímto účelem byla zřízena pracovní komise předsedy Rady vlády pro koordinaci boje s korupcí k whistleblowingu.

Chceme této aktuální „nálady“ využít a rozvinout diskuzi o funkčním systému ochrany oznamovatelů. Pozvali jsme proto do Prahy zahraniční odborníky, aby společně s těmi českými hledali vhodné řešení problému, vysvětluje Lenka Franková, koordinátorka konference.

Do České republiky přijedou přední odborníci na ochranu oznamovatelů, mezi nimi například Tom Devine, který během své 35leté činnosti v americké organizaci GAP zastupoval více než 6000 oznamovatelů nebo Vladimir Radomirovič, který stál u zrodu nové právní úpravy ochrany oznamovatelů v Srbsku.

Z českých zástupců se diskuze zúčastní například Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, novinář Jan Kroupa, senátoři Libor Michálek a Václav Láska, v neposlední řadě samotní oznamovatelé například z kauzy Opencard Vladimír Sitta a Jiří Chytil, či náměstek ministra financí Ondřej Závodský.

Cesta k tomu, aby oznamování bylo projevem ,,normálnosti“ bude velmi dlouhá. Ale nějak začít musíme. Protože ze své praxe vím, že oznámit například korupci, se za normální věc prostě nepovažuje, uvádí senátor Václav Láska.

Právě proto organizace spouští webové stránky www.piskamfauly.cz. Web nabízí oznamovatelům možnosti komu a jakým způsobem oznámit nekalé jednání a jak se chránit před odvetou. Na stránkách jsou dále příběhy oznamovatelů a jejich osobní zpovědi.

Chceme veřejnosti ukázat, že pomyslné pískání faulů není činem nějakých výjimečných jedinců, ale dotýká se nás všech. Vedle toho jim chceme nabídnout zcela konkrétní podporu, ať už před oznámením nebo po něm, dodává Franková.

piskam fauly_web

Foto: Tomáš Hercog

Více informací na: konference.oziveni.pokusnastranka.cz a www.piskamfauly.cz

Fotografie v tiskové kvalitě ke stažení zde.

Tisková zpráva ke stažení zde.

Za Oživení, o. s.

Lenka Franková, [email protected], 776 818 765

 

loga

imgo

 

Facebook
Twitter
Zatím tu nejsou žádné komentáře.

Přidejte komentář