Unikátní spolek obcí Otevřená města startuje ve středu 21.10.2015 zakládající konferencí na brněnské radnici.

Ve středu 21. 10. 2015 se na brněnské radnici sejdou zástupci samospráv, kteří usilují o vznik spolku Otevřená města za účelem ustanovení jeho orgánů. Spolek si klade za cíl zlepšit otevřenost radnic v českých městech a obcích díky užší spolupráci mezi městy, obcemi a dalšími veřejnými institucemi.

Iniciativa založit spolek vznikla jako reakce na nehospodárně vynakládané výdaje zejména na nejrůznější IT zakázky, kdy se obce často stávají rukojmími svých dodavatelů, například na základě licenčních podmínek. Následně se za veřejné prostředky opakovaně obměňují kolabující informační systémy bez možnosti sdílení nákladů mezi obcemi, které třeba již obdobnou problematiku řešily.

Mezi hlavní cíle spolku má mimo jiné patřit zveřejňování smluv a faktur dle jednotného standardu, dále zapojení občanů online, které umožní větší zapojení veřejnosti do fungování města. Vlajkovou lodí spolku má být využití svobodného softwaru, aby bylo možné nové aplikace kdykoliv kýmkoliv upravit, bezplatně používat a v neposlední řadě snadno kontrolovat. Města by tak nemusela být závislá na jednom dodavateli.

Od Otevřených měst si slibujeme, že zvýší zájem o tvorbu nebo i modifikace existujícího svobodného softwaru tak, aby plnil specifické potřeby samospráv. V současné situaci si sice mohou jednotlivé samosprávy zadávat vývoj na vlastní pěst, ale pak i samy nesou náklady. Pokud se při vývoji spojí, budou i náklady sdílené. Pokud se ukáže, že vývoj konkrétního řešení je v zájmu velké části členů, budou pak moci Otevřená města jeho vývoj finančně i organizačně podpořit. Výsledek pak samozřejmě budou moci volně užít i další samosprávy; výsadou členů bude pouze určování směru a prioritizace, říká radní města Brna pro transparentnost a IT Jiří Ulip.

Cílem středečního setkání bude zejména dojednání definitivního textu stanov spolku, který během léta zástupci samospráv představovali ve svých obcích. Z jednání si současně účastníci odnesou usnesení pro zastupitelstva, aby mohl spolek formálně vzniknout. Možnost stát se členem spolku budou mít zakládající samosprávy, které o to předběžně projevily zájem, např. Brno, Praha 6, Praha 7, Černošice, Nové Město na Moravě, Psáry či Přerov. Ostatní samosprávy, které se v budoucnu budou chtít zapojit, mohou podat přihlášku.

Dále budou na setkání zvoleni funkcionáři spolku – členové výboru, kteří po jednání rovnou zasednou k prvnímu přípravnému jednání.

Jako obrovskou přidanou hodnotu této iniciativy vnímáme propojení se subjekty, které mohou obcím poskytovat odborné zázemí, jako jsou například vysoké školy. Z vlastní praxe víme, že obcím mnohdy toto zázemí chybí a to se pak odráží na kvalitě zadávacích řízení a následně na kvalitě poskytovaných služeb občanům, dodává Lenka Franková z protikorupční organizace Oživení.

 

Kontakty:
www.otevrenamesta.cz
Možnosti zapojení a vznik projektu: Lenka Franková, [email protected], 776818765
Cíle projektu, právní aspekty organizace, zakládající dokumenty: Jakub Michálek, 775 978 550

 

Tiskovou zprávu naleznete ke stažení zde.

Facebook
Twitter
1 Komentář

Přidejte komentář