Nejlepší kontrola je ta veřejná! Vyplatí se občanům i čestným politikům.

Pravidla pro nominace a odměňování osob v čele krajských firem, uplatňování jasné vlastnické politiky vůči těmto firmám, zveřejňování výsledků dotačních řízení včetně odůvodnění i jasná pravidla pro krajem provozovaná média. To jsou některá z hlavních doporučení projektu Hodnocení transparentnosti krajů – krajské volby 2016 adresovaná nově zvoleným krajským zastupitelům a vedením krajů.

Krátce před letošními krajskými volbami publikovalo Oživení hodnocení krajských samospráv v deseti kategoriích zaměřených na transparentnost a možnosti veřejné kontroly. Na základě výsledků Oživení připravilo pro každý kraj konkrétní seznam doporučení ke zvýšení transparentnosti a dobré správy krajů.

“Snažíme se reagovat zejména na dlouhodobé problémy nízké transparentnosti při správě krajských firem, poskytování dotací, regulaci střetu zájmů, provozování krajských médií či omezených informací o tvorbě rozhodnutí na úrovni krajských rad a zastupitelstev. Proto jsme pro každý kraj připravili seznam doporučení, které reagují na slabá místa v transparentnosti správy krajů,” uvedl koordinátor projektu Karel Gargulák.

“Kraje od svého vzniku převzaly řadu veřejnosprávních agend a nyní jsou významnými orgány pro zajišťování důležitých veřejných služeb. Pokud chtějí politici dobře a odpovědně řídit své kraje a spravovat krajský majetek, měli by do rozhodování a kontroly zapojit více také občany, aby lépe předcházeli různým selháním,” shrnuje smysl projektu předseda Oživení Martin Kameník.

Projekt byl podpořen Nadací Open Society Fund Praha, Velvyslanectvím USA v České republice a Ministerstvem vnitra ČR.

„Výstupy projektu Hodnocení transparentnosti krajů chceme přinést jasné a srozumitelné návrhy změn, které občanům poskytnou úplný vhled do fungování krajských samospráv. Pevně věříme, že si nově ustanovená krajská zastupitelstva naše doporučení osvojí a skutečně je prosadí,” uzavírá ředitel Nadace OSF Praha Robert Basch.

Tisková zpráva ke stažení zde.

Další informace k projektu poskytne:
Karel Gargulák: 737 586 923 | [email protected]
www.hodnocenikraju.cz

 

loga

 

Facebook
Twitter
Zatím tu nejsou žádné komentáře.

Přidejte komentář