Evropská komise (EK) potvrdila podezření organizací Oživení a Econlab, že se v České republice obchází veřejná soutěž při nákupu léků a zdravotnického materiálu. Nemocnice se přitom odkazují na zákonnou výjimku pro opakované nákupy komodit s pohyblivou cenou. Soulad sporné výjimky s evropskou směrnicí bude prověřen v rámci širšího hodnocení nového zákona o zadávání veřejných zakázek z roku 2016.
Podnět EK byl vypracován na základě našeho monitoringu nákupů ve zdravotnictví, kdy jsme zjistili, že 7 významných nemocnic za půl roku nakoupilo léky a zdravotnický materiál za více než půl miliardy bez jakékoli soutěže. Obdobně byly informovány také české kompetentní orgány – Ministerstvo zdravotnictví, Ministerstvo pro místní rozvoj a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Možné porušení zákona o zadávání veřejných zakázek připustili i MMR a ÚOHS. Neuvedli však, zda učiní jakékoli kroky k zamezení zneužívání zákonné výjimky.
Že je problém nákupů komodit bez soutěže stále aktuální, dokládá i fakt, že 6 z původních 7 zdravotnických zařízení nadále léky nakupuje bez výběrových řízení. Za období od 1. 7. 2016 do 21. 6. 2017 to činilo pouze od vybraných dodavatelů téměř 650 mil. Kč bez DPH.
Jiří Skuhrovec z EconLab k tomu uvádí: „Obcházení zákona jsme zjistili díky softwarovému porovnání dat z registru smluv s veřejnými zakázkami. Odhadujeme, že tímto způsobem proteče mimo zakázky z nemocnic asi 60 mld. Kč ročně.“
Zadávání zakázek v takových objemech z ruky bude vždy vytvářet zbytečná korupční rizika a snižovat hospodárnost veřejných výdajů. Odpovědné orgány by proto měly problém co nejdříve řešit pomocí všech dostupných opatření.
“Naším úkolem je dlouhodobě dohlížet na férové zadávání veřejných zakázek, věříme proto, že se díky našemu podnětu zlepší prostředí pro otevřenější zadávání veřejných zakázek”, uzavírá Martin kameník z Oživení.
Za Oživení, o. s.: Martin Kameník, [email protected],
Za EconLab, z. s.: Jiří Skuhrovec, [email protected],
Tisková zpráva ke stažení zde.
Dopis od EK naleznete zde.
Podrobnější informace o monitoringu naleznete v tabulce.
Odpověď MMR naleznete zde.
Odpověď ÚOHS naleznete zde.
Monitoring vznikl za finanční podpory Ministerstva vnitra ČR.
Zatím tu nejsou žádné komentáře.