Naše trestní oznámení na nejmocnějšího pražského úředníka policie odložila.

V březnu 2016 jsme podali trestní oznámení na pana Ing. Radka Svobodu. Dle našeho názoru překračoval své kompetence šéfa odboru správy majetku na Magistrátu hlavního města Prahy (HMP), když poskytoval soukromým investorům bezúplatně stavební potenciál městských pozemků. Tím podle nás porušoval nejen zákon o úřednících, ale mohl se dopustit i trestných činů porušení povinnosti při správě cizího majetku, zneužití pravomoci úřední osoby a způsobit škodu až 150 mil. Kč.

Policie případ řešila více jak rok. Na konci léta 2017 případ odložila.

Mezi tím se ale událo mnoho věcí:

  • Magistrát provedl reorganizaci, na základě které byl Radek Svoboda z úřadu “odejit”. Nyní spravuje majetek Praze 4.
  • Hlavně si ale Praha schválila nová pravidla pro poskytování stavebního potenciálu vlastních pozemků, aby byl proces konečně transparentní. Bylo ostatně na čase….

O co šlo?

Pan Ing. Radek Svoboda byl jedním z nejmocnějších úředníků “Bémovy éry”. Podle serveru neovlivní.cz dokonce 10. nejvlivnější člověk v Praze.

Aby taky ne, měl pod sebou odbor správy majetku, tudíž měl přehled o všech důležitých majetkových operacích v Praze, veškerém zbytném majetku, o lukrativních nebytových prostorech, nemovitostech k prodeji atd.

Byl ale zodpovědný i za poskytování stavebního potenciálu městských pozemků. Co to je? Dle pražských stavebních předpisů je možné stavět jen tak hustou a vysokou zástavbu, jak daná lokalita podle stavebních předpisů umožňuje. Jinými slovy, chcete-li např. Na Pankráci postavit mrakodrap, spotřebujete tolik stavebního potenciálu ostatním pozemkům, že vedle Vás jen tak něco nevyroste. Fakticky tak jeden zastavěný pozemek může značně znehodnotit pozemek vedlejší, protože na něm již nemusí být možné cokoli postavit.

Jako stavebník pak nepotřebujete vlastnit pozemky, ze kterých uberete stavební potenciál. Stačí Vám souhlas souseda s tím, abyste jeho stavební potenciál využili na svou stavbu. Co ale dělat, když je Vaším sousedem hlavní město Praha? Ano, jdete za panem Svobodou!:)

Je ale velmi sporné, zda pan Svoboda byl tím, který byl oprávněn souhlasy vydávat. Jednal jménem hlavního města a fakticky znehodnocoval nemovitý majetek. Z našeho pohledu šlo o nakládání s nemovitým majetkem, za které je dle zákona odpovědné zastupitelstvo. Nenašli jsme však ani jedno usnesení zastupitelstva či rady hlavního města, ve kterém by přenášeli jakékoli oprávnění k nakládáním s městskými pozemky na odbor správy majetku.

Přesto se tak dělo. Nikdo už neví, kolik takových souhlasů pan Svoboda poskytl. Na magistrátu se náhodou našly dva dopisy, díky kterým pan Svoboda udělil souhlas s využitím potenciálu městských pozemků ve prospěch jedněch z nejluxusnějších staveb v Praze: V Tower na Pankráci a centrum Bořislavka na Praze 6. Tyto dopisy měly několika milionovou hodnotu, přesto o nich nerozhodoval žádný volený orgán města!

Nabyli jsme tak podezření, že pan Svoboda překračoval své kompetence a svým jednáním mohl způsobit Praze značné škody. Městské pozemky jsou nyní téměř bezcenné a soukromí investoři se na úkor města obohatili tím, že mohou postavit o mnoho větší budovy. Investoři ale Praze neposkytli žádné protiplnění za to, že jim Praha k výstavbě jejich projektů poskytla své pozemky.

Přílohy:

Trestní oznámení Bořislavka,

Trestní oznámení hotel Epoque

O případu se psalo např. zde:

https://praha.idnes.cz/centrum-borislavka-bude-diky-magistratnimu-urednikovi-vetsi-puj-/praha-zpravy.aspx?c=A160316_2232850_praha-zpravy_rsr

 

Facebook
Twitter
Zatím tu nejsou žádné komentáře.

Přidejte komentář