Prezident ohrožuje věrohodnost úřadu ombudsmanky

České protikorupční iniciativy důrazně varují před prezidentskou nominací Zdeňka Koudelky na pozici zástupce Veřejné ochránkyně práv. Dle našeho názoru je to jasný krok k ovlivňování kontrolních mechanismů v zemi. Úřad Veřejného ochránce práv je instituce, která má být odborná a nezávislá, a jejím účelem je  ochraňovat veřejnost před zvůlí správních úřadů. Zvolení Zdeňka Koudelky do funkce zástupce ombudsmanky by znamenalo dehonestaci tohoto úřadu.

Advokát a nominant Miloše Zemana na zástupce Veřejného ochránkyně práv Zdeněk Koudelka má za sebou velmi kontroverzní politickou minulost. Koudelka byl jedním ze strůjců volebního zákona z dob opoziční smlouvy mezi ODS a ČSSD, který měl za cíl znevýhodnit malé strany. Ústavní soud tento zákon zrušil jako odporující poměrnému systému voleb zakotvenému v Ústavě. Již z této doby pojí Koudelku úzké spojenectví s bývalým a současným prezidentem. Pro Václava Klause vypracoval návrh amnestie s jejím aboličním článkem II, který fakticky omilostnil miliardové zločiny z privatizační éry. Kvůli této amnestii podal senát v roce 2013 historicky první ústavní žalobu na prezidenta. Koudelkova domovská organizace ČSSD v Brně-Jundrově na druhé straně jako jediná navrhla Zemana na prezidentského kandidáta. Na oplátku ho Klaus i Zeman opakovaně navrhovali senátorům na ústavního soudce.

Jako poslanec ve sněmovně byl Koudelka mimo jiné členem vyšetřovací komise ve věci vyrovnání České republiky se společností Diag Human. Současně jakožto poradce ministra zdravotnictví Bohumila Fišera pomáhal s výběrem právníka a znalce pro tento spor.

V únoru 2006 podpořil prezidenta Klause v jeho sporu s šéfkou Nejvyššího soudu Ivou Brožovou. Koudelka uvedl, že prezidentovo rozhodnutí o odvolání Brožové je v souladu s právem a s ústavou. Tento případ tehdy ale skončil opět u Ústavního soudu, který rozhodl, že prezidentův postup odporuje Ústavě. Brožová tak zůstala ve funkci předsedkyně NS. Klaus rozhodnutí soudu ze září 2006 označil za mylné a nebezpečné.

Do nedávné doby byl Koudelka rektorem problematické Vysoké školy Karla Engliše v Brně, kterou spoluvlastnil mimo jiné hazardní magnát a senátor Ivo Valenta nebo většinový vlastník investiční skupiny DRFG a zeť ministryně financí Aleny Schillerové David Rusňák. Připomeňme, že na VŠKE získal bakalářský titul mimo jiných brněnský primátor Roman Onderka. Jeho tehdejší bakalářská práce byla přitom podle řady odborníků velmi nedostatečná a o místo nakonec kvůli této kauze přišel prorektor školy Jiří Gajdošík. Druhý prorektor Větrovec figuroval i v kauze konkurzních podvodů kolem ústeckého soudce Jiřího Berky a v dalších kriminálních kauzách.

Domníváme se, že do pozice zástupce ombudsmanky by měla být jmenována osobnost, která je zárukou nejen odbornosti, ale rovněž nezávislosti a vysokého morálního kreditu. Zdeněk Koudelka tyto požadavky jednoznačně nesplňuje a jeho případné zvolení by pro tuto instituci mohlo mít devastující účinky.

Vyzýváme proto poslance Parlamentu ČR, aby odmítli nominaci Zdeňka Koudelky na funkci zástupce ombudsmanky.

za Nadační fond proti korupci Karel Škácha, [email protected]

za Vraťte nám stát! Václav Němec, [email protected]

za Oživení Marek Zelenka, [email protected]

za Kverulanta Vojtěch Razima, [email protected]

Naše výzva měla své ovoce a pan Koudelka do druhého kola volby neprošel.


Facebook
Twitter
Zatím tu nejsou žádné komentáře.

Přidejte komentář