Mezinárodní den whistleblowerů 2021. Společná tisková zpráva Oživení, TI a Rekonstrukce státu

Hrozí, že zákon o ochraně oznamovatelů opět spadne pod stůl. Kabinet Andreje Babiše selhává v přijetí protikorupční legislativy.

 

Společná tisková zpráva Oživení, TI a Rekonstrukce státu

 

Praha, 23. června 2021 – Návrh zákona o ochraně oznamovatelů z dílny Ministerstva spravedlnosti, vedeného hnutím ANO, se posouvá Sněmovnou jen velmi pomalu. V polovině května tohoto roku proběhlo první čtení zákona a nyní ho projednávají sněmovní výbory. Ty si dávají s přispěním samotných poslanců na čas, a proto hrozí, že se normu nepodaří schválit do října 2021, tedy do konce současného volebního období. Schyluje se tak k dalšímu debaklu vlády Andreje Babiše (ANO) v boji s korupcí. Proto protikorupční organizace Transparency International (TI), Oživení a Rekonstrukce státu přinášejí společné shrnutí současné situace týkající se této klíčové legislativy.

 

Právě dnes 23. června si symbolicky připomínáme Mezinárodní den whistleblowerů (oznamovatelů). Oznamovatelé odhalují nekalosti nejen v oblasti korupce či hospodářské kriminality, ale pomáhají především otevírat závažné kauzy týkající se zdravotnictví či ekologie, a tak mnohdy zachraňují zdraví a lidské životy.

 

Podle aktuálního vydání Globálního barometru korupce TI se 55 % Čechů obává, že oznámení nekalého jednání či korupce by bylo důvodem pro odvetná opatření proti oznamovateli.

 

„V současnosti nejsou oznamovatelé, tzv. whistlebloweři, v Česku zákonem chráněni, přitom mají naprosto zásadní podíl na odhalování nekalého jednání na pracovištích. Informace zevnitř jsou často jediným možným způsobem, jak se mohou jak soukromé podniky, tak lidé ve veřejné sféře dozvědět o tom, že dochází k porušování zákonů,” vysvětluje ředitel TI Petr Leyer.

 

Nejen pro protikorupční organizace jsou oznamovatelé klíčovými partnery, kteří pomáhají odhalovat velké korupční kauzy.

 

„Jen v posledním roce se veřejnost díky oznamovatelům dozvěděla o několika případech porušování zákona ze strany firem či veřejných institucí. Oznamovatelé přišli se závažnou doplňující informací k havárii na řece Bečva, informacemi o porušování protiepidemických opatření nebo o nedostatku ochranných pomůcek pro záchranáře v začátcích epidemie,“ říká Šárka Trunkátová, místopředsedkyně spolku Oživení.

 

Celé znění tiskové zprávy zde

Press Release World Whistleblowers Day 2021 in English

Facebook
Twitter
1 Komentář
  • Tomáš Peták
    Vytvořeno: 09:47h, 12 října Odpovědět

    Dobrý den, dočetl jsem se, že Oživení připravuje nějakou „příručku“ pro menší zaměstnavatele, jak se vypořádat s povinnostmi od března 2022 ve věci whistleblowingu. Můžete mi prosím napsat, zda je to tak a eventuálně co je třeba udělat pro získání těchto informací ?
    Děkuji Vám.
    Tomáš Peták

Přidejte komentář