Konec hlásných trub na obzoru?

Zítra Senát projedná omezení cenzury v radničních novinách

Senátní výbor pro kulturu a komise pro sdělovací prostředky dnes jednoznačně doporučily, aby Senát zítra schválil změnu zákona o periodickém tisku. Ta brání zneužívání radničních novin k jednostranné propagaci vládnoucí skupiny politiků. Pokud Senát vládní návrh schválí, bude už čekat jen na podpis prezidenta.

„Jsem rád, že se po deseti letech naší analytické a osvětové práce snad dočkáme zlepšení v oblasti, která je velmi důležitá pro demokracii v obcích a krajích,“ říká Oldřich Kužílek, který toto téma v projektu neziskovek Otevřená společnost a Oživení od roku 2004 zpracovával. Vláda se v roce 2011 zavázala problém řešit v protikorupční strategii a Ministerstvo kultury návrh zpracovalo na základě analýzy Oldřicha Kužílka a legislativních návrhů, které v neziskovém sektoru vznikaly od roku 2006. „Návrh MK se omezil jen na povinnost tisknout objektivní a vyvážené informace a na právo člena zastupitelstva dostat přiměřený prostor. Přitom soudně vymahatelné má být jen to druhé,“ komentuje vládní návrh Kužílek. Sám nad to navrhoval, aby redakční rada byla volena zastupitelstvem a ne jen radou, a aby v ní pro střet zájmů nemohli být ti, o kvalitě jejichž práce periodikum informuje, tady starosta a jeho zástupci. Chybí také sankce. „I tak je to ale dobrý návrh. Hlavní přínos vidím v tom, že radnice budou pluralitu názorů a diskusi považovat za samozřejmost. K soudu se půjde jen výjimečně“, odhaduje Kužílek. „Návrh ovšem neřeší objektivitu šíření informací z radnic prostřednictvím webových stránek, facebooku či místní televize,“ upozorňuje ředitelka o.s. Oživení Lenka Petráková, která se na projektu také podílela.

Návrh má i protikorupční vliv. Polemika v místním tisku totiž politikům významně komplikuje využít svodů přilepšit si při veřejných zakázkách či změnách územního plánu. „V soutěži Otevřeno x Zavřeno se každoročně objeví velký počet nominací cenzury v radničních listech. Část mívá korupční pozadí,“ dodává Jana Mravcová z Otevřené společnosti, která soutěž pořádá. Příklady zneužívání periodik lze najít na adrese http://www.otevrete.cz/hodnoceni-uradu/soutez-otevreno-zavreno/cena-verejnosti-2012/hlasovani-zavreno-svoboda-projevu-2012/.

 

Lenka Petráková – ředitelka o.s. Oživení

lenka.petrakova(zavinac)oziveni.pokusnastranka.cz

tel. 724 011 102

 

Jana Mravcová – manažerka projektu

mravcova(zavináč)otevrete.cz

tel: 732 730 877

 

Oldřich Kužílek – odborný koordinátor

kuzilek(zavináč)otevrete.cz

tel: 602 358 808

 

Další zdroje:

https://oziveni.cz/radnicni-listy-bez-cenzury/

https://oziveni.cz/2013/08/poslanecka-snemovna-poprve-v-historii-vyzmezila-mantinely-tzv-radnicnim-periodikum/

http://www.otevrete.cz/novinky/konec-hlasnych-trub-na-obzoru-571.html

 

Facebook
Twitter
Zatím tu nejsou žádné komentáře.

Přidejte komentář