Lidé si chodí k volbám přivydělat, říkají nevládní organizace. Nabízí se jim i pět set korun.

Nevládní organizace upozorňují na řadu případů, kdy k nabídce peníze za hlas došlo. Všechny se ale musejí nejprve prověřit. Pokud se u soudu prokáže, že někdo volby zmanipuloval, tak se hlasování může opakovat.

„Davide jdeš volit? Nabídnu ti 200kč za tvůj hlas, máš zájem?“ Tak zní vzkaz, který na sociální síti Facebook sdílel 11. září uživatel Dave Lendl. A není sám. Takových nabídek, jako je tato z Českého Těšína, evidují české nevládní organizace opět několik a upozorňují na to, že i při letošních komunálních volbách bude ke kupčení s hlasy docházet. Případ zveřejnil deník Mladá fronta Dnes.

Nejvíce se to týká sociálně vyloučených lokalit, kde žijí především Romové. „Ti lidé už čekají na to, kdy budou další volby, aby si přivydělali,“ popisuje Lukáš Landa z Oživení.

Podrobnější k případům být nechce, vše chce organizace zveřejnit až v pondělí po volbách. Zatím se je snaží ověřit a získat konkrétní důkazy. Zároveň vyzývá voliče i členy volebních komisí, aby například oznámili, když se někteří voliči budou chovat podezřele nebo když objeví větší množství volebních lístků vyplněných stejnou tužkou.

„Pokud někdo takovou nabídku dostane, tak se to snažíme oficiálně zdokumentovat, abychom to podchytili,“ uvádí Landa. Následně důkazy mohou použít jako základ pro podání trestního oznámení, návrh na neplatnost voleb nebo pro návrh na změnu příslušných zákonů.

Někde 200 Kč, jinde za 500 Kč

Nabídku dostal David Lendl od známého, který mu ji poslal do zpráv na Facebooku. „Když jsem to zveřejnil, tak si mě smazal z přátel,“ uvedl s tím, že šlo podle něj pouze o prostředníka. „Řekl jsem mu, že jsem straník a momentálně kandiduji do zastupitelstva, takže asi těžko,“ popsal Lendl, který je na pětadvacáté pozici v Českém Těšíně za ODS, svoji reakci na nabídku. Když se ptal, která strana mu peníze za hlas nabízí, známý už neodepsal.

Pod výše citovaným příspěvkem se přímo na sociální síti rozjela diskuse. „Já dostala nabídku za 500,-,“ komentovala další uživatelka. Jiní se pozastavili nad tím, že je částka nízká.

Případ na policii ohlásil místostarosta Těšína Petr Procházka. Lendl už byl vypovídat a doufá, že bude viník dopaden. „Doufejme, že volby proběhnou v pořádku a tohle zapůsobí jako strašák,“ uzavřel.

Další možné kupčení s hlasy prošetřuje také v Lovosicích na Litoměřicku. Zde nabídku finanční odměny za hlas údajně dostali obyvatelé ubytovny pro sociálně slabé. Byl jim nabízen svoz k volebním místnostem a 500 korun za jejich hlas. Teď policie vyslýchá svědky. Kupčení prověřuje policie také v Litvínově na Mostecku, kde nabídku dostali obyvatelé sídliště Janov.

Letos organizace takové případy i samy vyhledávají. Signály mají už ze zhruba deseti různých lokalit po České republice. „Jezdím po těch místech a bavím se s lidmi, kteří o tom mluví jako o absolutně běžné věci, která se v romských lokalitách děje při každých volbách. Volby pro ně znamenají přivýdělek,“ vysvětlil Landa. Rizikovými oblastmi jsou zejména severní Čechy a severní Morava.

Takzvaně v terénu budou mít organizace během volebního víkendu několik desítek lidí. Kde to bude, ale nechtějí z taktických důvodů prozradit, stejně tak jako to, v kterých komisích mají své zástupce. „Na základě povolení Státní volební komise můžeme být (čtyři osoby) přítomni u sčítání lístků u kterékoli volební komise (uděleno na žádost Oživení). Při sčítání je možné vidět například shodně zaškrtnuté volební lístky,“ uvedla Petra Bielinová, advokátka Oživení. Zatím tajné zůstává i to, kterých stran se kupčení týká a kde přesně k němu dochází. „Z historických zkušeností plyne, že kupčení jde napříč všemi stranami,“ dodala.

Volby se můžou opakovat

V Českém Těšíně se obchodovalo s hlasy i při posledních komunálních volbách v roce 2010, které se nakonec musely opakovat. Případ řešil Krajský soud v Ostravě. Jako důkaz podplácení voličů tehdy posloužil leták umístěný na sociální síti. Za volební hlas nabízel 300 korun, dalších 200 korun za doporučení dalšího potenciálního voliče. Podle výpovědí svědků jezdilo po městě šest vozů, které svážely Romy a bezdomovce k volebním místnostem. Někteří se dokonce domáhali vyplacení peněz přímo ve volební místnosti nebo se po telefonu radili, koho mají volit. Hlasy měla nakupovat strana SOS Pro Český Těšín.

Další případy byly zaznamenané v městě Krupka poblíž Teplic nebo ve Hřensku a Karlově Studánce, kde se krátce před volbami přihlásilo nezvyklé množství lidí k trvalému pobytu.

„Kupčení s hlasy je sice trestným činem, i tak to ale neodrazuje organizátory nakupování hlasů od podobných aktivit. Prokázat volební korupci je totiž velmi obtížné a policie tak stíhá jen minimum osob, které zákon porušují,“ uvedly organizace na konci října. Do jednoho projektu se kvůli tomu spojil Nadační fond proti korupci, Oživení, Transparency International ČR a NašiPolitici.cz.

„Situace je v České republice velmi napjatá,“ komentoval Janusz Konieczny z Nadačního fondu proti korupci. Všechny případy chce ale nejprve analyzovat, a proto nechce být podrobnější. Nevládní organizace si lokality rozdělily a sledují je odděleně. Výsledky pak vyhlásí společně.

Co uděláte, pane ministře?

Na případ kupčení s hlasy v Českém Těšíně se při interpelacích ptal také poslanec za sociální demokracii Ladislav Šincl. Ve volbách v roce 2010 podle něj lidé dostávali za hlas 1000 až 1500 korun. Řekl, že kupčení s hlasy by nemělo v demokratickém systému vůbec existovat. Ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) se proto ptal, jaká opatření přijme pro to, aby se podobná situace už neopakovala.

Chovanec na to reagoval tím, že město už přijalo opatření, a pokud se podobné obchody objeví, je potřeba okamžitě zavolat policii. „Poznatky při zajišťování veřejného pořádku v průběhu voleb mohou posloužit následně jako podklad pro případné soudní řízení a toto soudní řízení v konci konců může znamenat až neplatnost voleb nebo neplatnost hlasování,“ uvedl Chovanec.

Facebook
Twitter
1 Komentář
 • Petra Mikulenková Handlířová
  Vytvořeno: 19:48h, 13 října Odpovědět

  Dobrý den,
  je úžasné, že jsou lidi jako vy… Mě kdysi jeden můj šéf, když jsem pracovala v dotacích řekl: „Vy byste nikdy na kraji pracovat nemohla, Vás by Ti žraloci psychicky zlikvidovali během týdne..“ Jsem, i ve svých 43 letech, stále naivní a důvěřivá a věřím v čestnost, poctivost a pracovitost (budujeme s manželem vinařství ve Velkých Žernosekách, i tady vlastně „proti všem z obce“).
  Ale k věci, prodej hlasů se nedělá jen ve větších městech a pro politické strany, toto je rozšířené i v malých obcích, pouze tady se o tom nemluví a nikdo to nahlas nepřizná a neřekne… Paní starostka Velkých Žernosek na Litoměřicku se tak bála o své vítězství v těchto (pro ni posledních) volbách, že lidem, kteří ještě nezaplatili odpady za letošní rok, „údajně“ slíbila za volební hlasy pro její kandidátku, že to za ně zaplatí. Jde samozřejmě jen o sociálně slabé občany (třetina obce má nějakou exekuci…), takže nikdo nic nikdy nepřizná, jen se o tom potichu těsně před volbami mluvilo… I tak malá částka (500,-Kč/osobu/rok) je pro někoho dostatečnou motivací..
  Přeji Vám hodně úspěchů ve Vaší záslužné práci, Petra M.H.

Přidejte komentář