Vládní koalice zrušením nezávislého dohledového úřadu obchází evropskou legislativu, varují protikorupční organizace

V rámci šetření navrhuje ministr dopravy Martin Kupka (ODS) zrušení Úřad pro přístup k dopravní infrastruktuře. Jedná se o klíčový úřad, který dohlíží především na přístup k železnicím a jejich užívání. Poslanci pětikoalice předložili ke zrychlenému projednání návrh na zrušení ÚPDI a přesun agendy na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, aby ušetřili za činnost samostatného úřadu.  

 

Jedná se přitom ale o naprosto zanedbatelnou položku ve státním rozpočtu a výsledkem bude citelné oslabení dohledu nad miliardovými finančními operacemi, upozorňují protikorupční organizace. Klíčem je nezávislost dohledových institucí.

Celé to působí jako snaha Ministerstvo dopravy podmanit si nezávislého regulátora. Ministerstvo dopravy, které vykonává majetková práva zásadního hráče na trhu – Českých drah – by mělo kolem ÚPDI chodit po špičkách, což také předpokládá Evropská směrnice. Postup pana ministra Kupky pouze zvyšuje pochybnosti o tom, co bylo skutečným důvodem navrhovaných změn, a především znevěrohodňuje rozhodování ÚPDI do budoucna,“ vysvětluje Marek Zelenka, právník Oživení.

 

Rozpočet ÚPDI činí pro rok 2023 něco málo přes 23 milionů korun a jedná se o nejmenší rozpočtovou kapitolu českého státního rozpočtu. Podle důvodové zprávy dojde zrušením ÚPDI ke snížení nákladů o 6 systemizovaných míst a některé administrativní náklady. To jsou „zanedbatelné” částky v řádu milionů korun ročně. Je to tedy v hrubém kontrastu s tím, jak velké peněžní dopady má rozhodovací činnost ÚPDI.

 

„Nutné úspory až podezřele často v Česku míří nejdříve na aktivní kontrolní instituce. Stačí zmínit ‚zrušení úřadu‘ a velká část politiků okamžitě zvedá ruku pro, aniž by vůbec přemýšleli nad tím, jestli náhodou úřad nemá nějakou agendu a jak kvalitně bude nadále vykonávána,“ komentuje Jan Dupák, vedoucí právník Transparency International.

„Možná úspora v tomto případě odpovídá přibližně jedné zmanipulované zakázce malého rozsahu. V mnoha případech upozorňujeme vládu na miliardové problémy, a u těch tak rychlá a rázná reakce nepřichází,“ uzavírá.

 

Více se dočtete v naší společné tiskové zprávě zde.

 

AKTUALIZACE ze dne 13.6.2023  

 

Protikorupční organizace Oživení a Transparency International zaslaly dne 8. června 2023 na Úřad vlády ČR společné připomínky reagující na výše uvedený návrh zákona předložený poslanci pětikoalice. Kompletní znění připomínek nyní zveřejňujeme ZDE.

 

Facebook
Twitter
1 Komentář

Přidejte komentář