zIndex – hodnocení měst podle zakázek v letech 2011-2013

Praha, 15. 10. 2014 – Mezi městy v ČR existují dramatické rozdíly v kvalitě vypisovaných zakázek. Měří je nový web zIndex.cz, který spouštějí výzkumníci z Univerzity Karlovy ve spolupráci se sdružením Oživení. Jejich žebříček vedou města jako Orlová nebo Třebíč, na opačném konci se nachází Praha a Hradec Králové. Autoři plánují podobná srovnání publikovat pravidelně a motivovat tak města ke zlepšení.

Dílčí výsledky naznačují, že české prostředí nabízí prostoru pro zlepšování víc než dost. V neprůhledném jednacím řízení bez uveřejnění zadávají města 10 % zakázek, tedy trojnásobek evropského průměru. V celé polovině vypsaných zakázek dochází k následným úpravám zadání nebo přímo k zrušení zakázky – i to je podle autorů příznakem slabé transparentnosti soutěží.

„Korupci nebo plýtvání přímo měřit nelze, je však možné srovnávat, jaký je pro ně ponecháván prostor. Proto zIndex sleduje, zda města postupují podle dobré praxe, tedy mezinárodně uznávaných „pravidel slušného chování“ ve veřejných zakázkách, jak je popisují manuály OECD, EU nebo Transparency International. Pokud má zadavatel nízký zIndex, neznamená to, že krade. Měl by ale veřejnosti vysvětlit, proč se od dobré praxe odchyluje. K tomu dostává prostor přímo na našem webu pod svým hodnocením,“ popisuje základní myšlenku vedoucí projektu Jiří Skuhrovec.

Se svými kolegy Skuhrovec sbírá tvrdá data o veřejných zakázkách a hodnotí například kolik firem o zakázky soutěží, jestli města zakázky často neruší či zda o nich špatně neinformují. „Dobrá praxe je u nás téměř neznámé slovo. Zadavatel se typicky stará jen o to, aby dodržel zákon. Jen málo měst vypíše například delší lhůtu na podání nabídek, nebo zakázku rozdělí a zpřístupní menším firmám. Obdobné chování je přitom ve slušných zemích běžné, protože se zadavateli vyplatí. Naše hodnocení má vyzdvihnout ty, kteří to dělají i u nás,“ doplňuje spoluautor hodnocení Jan Soudek.

Aby hrubá čísla doplnili o jemnější detail, spojili se akademici se sdružením Oživení, které zpracovalo případové studie k 10 vybraným zakázkám. „Vyžádali jsme si klíčové dokumenty o průběhu celého nákupního cyklu: ve třech případech jsme našli pochybení, která mohla narušit soutěž o zakázku, u většiny zakázek nebyla dokladována jejich dostatečná příprava ani vyhodnocování jejich efektu,“ popisuje výsledky předseda sdružení Martin Kameník. Jejich studie potvrzuje výstupy zIndexu – snaha nad rámec zákona není příliš obvyklá.

„Projekt podporujeme, protože jeho ambicí není pouze vyvolat rozruch, ale reálně přispět k vytváření transparentního prostředí v České republice,“ říká Jiří Knitl z Fondu Otakara Motejla, který projekt podpořil. „S autory studie jsme záměrně zvolili datum zveřejnění výsledků až po komunálních volbách, aby bylo zřejmé, že cílem není podporovat politické zájmy ale vyvolat věcnou diskusi. Doufáme, že čerství i ostřílení zastupitelé vezmou výsledky za své a pokusí se s nimi v nadcházejícím volebním období něco udělat,“ uzavírá Jiří Knitl.

 

Hodnocení je na webu zIndex.cz, doprovodná studie na stránce cae.zindex.cz,

Případové studie veřejných zakázek u vybraných měst  vypracované Oživením si můžete přečíst  zde: 

Technologické centrum Bohumín ORP I.-III., Bohumín 

Revitalizace veřejných prostranství, III. etapa, Český Těšín 

Změna technologie sběru a svozu skla pro město Jičín, Jičín

ZOO 5 kontinentů – dodatečné práce,  Jihlava

Snížení energetické náročnosti budovy ZŠ Václavkova 1040, Mladá Boleslav 

Digitalizace Archivu města Ostravy, Ostrava 

Celková rekonstrukce dětského hřiště v Kostelní ulici, Praha 7, Hlavní město Praha

Brownfield Frýdecká, Třinec 

Revitalizace veřejných prostranství v prostoru obytného souboru Malinovského a náměstí Republiky, Uherské Hradiště 

 IPRM Jih – II. etapa- Veřejná prostranství, Kopřivnice

Kontakt:

Jiří Skuhrovec

[email protected]

+420 602 693 748

Centrum aplikované ekonomie, o.s. je členem protikorupční platformy Rekonstrukce státu.

Případové studie

Martin Kameník, Oživení, o.s.

[email protected]

Andrea Kohoutková, Oživení, o.s.

[email protected]

 

Facebook
Twitter
Zatím tu nejsou žádné komentáře.

Přidejte komentář